2009. március 24., kedd

Az első bomba

A Magyar Hírlap közli Szabó Palócz Attila írását Az első bomba címmel a szerző Némafilm című tárcasorozatában.

*

Az első bomba

Újvidéken építkeztünk családommal 1999-ben. Ahogy akkoriban szinte mindig, március 24-én, aznap, amikor a NATO Kis-Jugoszlávia elleni légicsapásai megkezdődtek, a lakásnál dolgoztunk, épp a szigetelést raktuk fel a manzárdszobára. Feleségem vidéken volt, és én délután, munkából hazafelé menet beugrottam az óvodába lányomért, majd együtt mentünk el az építkezéshez. Koraestig dolgoztunk, amíg mesterséges fény nélkül látni lehetett, lányom pedig időközben ott téblábolt körülöttünk, vagy, ha megunta, a szomszédban lakó nagynénit szórakoztatta.
Mivel ilyen félkész állapotban a ház még nem volt beköltözhető, lakást béreltünk a város Szatellit nevű lakótelepén. Ahogy a neve is nagyon találóan mutatja, csak úgy kapcsolódik a városhoz, mint egy műhold. Lepukkant környék, az élet iskolája, amelyben az utcakölykök nagyon hamar megszerzik a legmagasabb fokú diplomát, ott várja a járókelőt minden utcasarkon, a lakótelep egyik végében a városi tömegközlekedési vállalat, a helyi BKV megfelelője, a GSP buszgarázsa, nem messze tőle pedig egy másik oktatási intézmény, ezúttal hivatalos, egy általános iskola. Valamivel fél nyolc után értünk haza akkoriban még négyéves lányommal, s neki ez már javában az esti készülődés ideje volt, fürdés, mese, alvás, a szokásos esti szertartások. Hűvös március volt, még nagykabátban jártunk, s ahogy beléptünk első emeleti kis bérelt lakásunk előszobájába – a szamárfészekbe, ahogyan akkoriban hívtuk –, mondtam a gyereknek, hogy vetkőzzön le gyorsan, aztán siessen fürdeni. Máig előttem van a kép, ahogy szegény kicsi kihúzza a fél karját a nagykabátból, majd ahogy mozdulna tovább vetkőzni, megremegnek a falak, megremeg a talaj a lábunk alatt, mintha földrengés lenne és minden menten összedőlne. De akkor tudtuk már jól, hogy nem földrengés ez, mert néhány másodperccel később meghallottuk a közeli kaszárnyába becsapódott NATO-bomba robaját. A közeli, heréskerti kaszárnya, amelyik a légicsapások hetvennyolc napja alatt a kiemelt célpontok közé tartozott, és a későbbiekben is rendszeresen bombázták, légvonalban nagyjából két kilométerre lehetett tőlünk. Összenéztünk lányommal, mindketten teljesen tanácstalanok voltunk, nem is igazán értettük, mi történik velünk. De a gyerek előtt, aki ott állt dermedten a kimerevített mozdulatban, és a fél vállán lógó nagykabátban, fegyelmezettséget kellett mutatnom, nehogy megrémüljön, nem akartam megijeszteni, mondtam hát neki, hogy dugja vissza szépen a fél karját a kabátba, és mi most lemegyünk. De hova is?
Semmi nem jelezte előre a bombatámadást. Nem szóltak a szirénák, nem figyelmeztettek hangosbemondók, nem történt semmi. Tudtuk, már hetek óta tudtuk, hogy elhangzottak a fenyegetések, a NATO valóban komolyan gondolja, amit mond, Slobodan Milošević pedig továbbra sem hallgatott az érvekre, csak mondta a magáét, mintha értelme is lenne. De nem gondoltam volna, hogy megteszik, hogy tényleg megteszik…
Lementünk. Albérlőként, aki nemrég költözött ide, fogalmam sem volt, hol lehet óvóhely a közelben. A számítógépen A4-es papírlapokra nyomtatott tájékoztatások, hogy minden épületben a pincében alakítottak ki óvóhelyeket, csak napokkal később jelentek meg a bejárati ajtókon. Az utcán, az épület előtt ekkor már a tetőfokra hágott az őrület, elkeseredett asszonyok sírtak és üvöltöztek pánikhangulatban föl s alá rohangálva, tehetetlen rettegésükben, és marcona férfiak rázták káromkodva az öklüket, ezzel leplezve félelmüket. Tanácstalan arcú, a szomszédságból ismerősnek vélt emberek álltak a fal mellett, a fák alatt, a közeli parkolóban kisebb csoportokban. Nem tudja ilyenkor eldönteni az ember, hogy mi a jobb, mi a biztonságosabb, a fal mellé állni, vagy a lehető legtávolabb húzódni tőle.
Ahogy körülnéztem, láttam, hogy itt aztán nem leszünk nagyobb biztonságban, mint odafönt a lakásban. És felmértem azt is, hogy a gyerek, akit ekkor már a karomban tartottam, ettől az őrülettől a legjobb esetben is csak még nagyobb pánikba eshet. De nem sírt, nem hisztériázott, csak azt kérdezte folyamatosan, hogy mi történt. Bombáznak bennünket – mondtam. Hülyeség lett volna elhallgatni előle az igazságot.
Felmentünk hát vissza a lakásba, megfürdettem, és gyorsan lefektettem aludni. Várható volt, hogy hamarosan elmegy az áram, nem lesz víz, intézzünk el mindent, amíg lehet. Óvóhelyre mindezek után a későbbiekben sem mentünk. Talán nem is lett volna értelme.

(Magyar Hírlap, 2009. március 24.)

2009. március 19., csütörtök

Hivatásos tapsolók

A Magyar Hírlap közli Szabó Palócz Attila írását Hivatásos tapsolók címmel a szerző Némafilm című tárcasorozatában.

*

Hivatásos tapsolók

Nem jártam még Észak-Koreában, de a főváros kórháza állítólag a mai napig is Rákosi Mátyásról van elnevezve. Persze, lehet, hogy ez csak egy nagyvárosi legenda. És ismerősöm meséli, hogy Phenjannak van egy metróvonala is, alig néhány állomással, amit csak azért építettek, hogy a ritka, de azért időnként mégis előforduló külföldi delegációk előtt dicsekedjenek vele. Egyébként, a szürke hétköznapokon nem közlekedik. Vannak amolyan hivatásszerű, fizetett utasok, akiknek az a munkájuk, hogy utaznak, úgy tesznek, mintha épp dolgozni igyekeznének. A külföldi delegációk örömére és legnagyobb döbbenetére. De lehet, hogy ez is csak egy nagyvárosi legenda.
Arra gondoltam, ha legközelebb egy kétméteres látogató ül elém a színházban, a moziban vagy a cirkuszban, én bizony rendőrt hívok. Ha hihetünk Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitánynak, aki szerint azért igazoltattak a rendőrök két embert a Kossuth téren március 15-én, mert a magasba emeltek egy transzparenst, ami több embert zavart a kilátásban, akkor számtalan olyan üldözendő és igazoltatandó bűnözővel volt már dolgom, akiket érdemes lett volna lekapcsolni. Zavarták már a kilátást előttem színházban, koncerten és moziban egyaránt, de ezentúl résen leszek, előkapom a mobilom és rendőrt hívok, ha egy méter hetven centinél magasabb látogató ül elém. Lesz majd riadalom, amikor Boriska belépője közben bevonulnak az egyenruhások a színház patinás nézőterére, és igazoltatják az előttem ülő marcona fickót, mert persze telefonon pontosan megadom majd, hogy hol találják a bűnözőt. Hetedik sor, tizenkettes szék… Reszkessetek, hórihorgasok!
A rendőri intézkedés pedig teljesen jogszerű volt, a rendőrfőkapitány nem lát benne kivetnivalót, az egyenruhások a hatályos jogszabályokat betartva jártak el. Mint mindig... Ahogy Gergényi is mondta három évvel ezelőtt: képzeljék csak el, mit érez a gyanútlan rendőr, amikor váratlanul szembejön vele egy tank. Egy hórihorgas tank, amelyik zavarja őt a kilátásban, nem tud rendesen célozni, amikor kilövi a gumilövedéket vagy a könnygázgránátot.
Csendnek kell lenni, látszott ez már tavaly október 23-án is, amikor egy idős hölgy randalírozott az egyik állami rendezvényen. Csak addig jutott megkezdett mondatával, hogy „Gyurcsány, taka...”, s máris odaléptek mellé ketten, egyenruhában, előzékenyen, és az iratai felől érdeklődtek. Ők is úgy ítélték meg, hogy a hangerő, amivel az idős nő megszólalt, nem illik a rendezvényhez, ezért intézkedtek. Vélhetően ebben sem volt semmi kivetnivaló.
Mielőtt azonban rendőrt hívnék a nézőtérre, jut eszembe még, hogy ez csak a jelenség, a felszín. Hiszen lassan, de biztosan megtisztítjuk az ünneplőktől az ünnepeket, és hamarosan már fizetett ünneplőket kell majd szerződtetni valamelyik modellügynökség segítségével, hogy legyenek a tévében mutogatható emberek a köztereken állami ünnepeken. Mint utasok a phenjani metrón.

(Magyar Hírlap, 2009. március 19.)