2018. szeptember 7., péntek

Zenta, 1697: új rockopera a Vajdaságban

A Magyar Távirati Iroda tudósítást közöl az új zentai rockopera bemutatójáról. (A távirati iroda cikke annyiban téves, hogy a Zenta, 1697 távolról sem az első vajdasági magyar rockopera, sőt, nem is az első olyan ezek sorában, amely a zentai csata történetét dolgozza fel...)

*

Kultúra-zene-rock-opera-Szerbia
Zenta, 1697: új rockopera a Vajdaságban

Budapest, 2018. szeptember 7., péntek (MTI) – Megszületett az első vajdasági rockopera: a Zenta 1697 arról a csatáról szól, ami a császári seregek és a törökök között zajlott Zentán, és amely véget vetett a 150 éves török hódoltságnak Magyarországon – hangzott el az M5 kulturális csatorna péntek esti híradójában.

A Zentai Magyar Kamaraszínház és a Soproni Petőfi Színház együttműködésével megvalósult zenés darabot szombaton este mutatják be a szerbiai település sportcsarnokában a város napja, illetve a csata 321. évfordulója alkalmából. 1697. szeptember 11-én Savoyai Jenő, a császári seregek hadvezére győzelmet aratott az Európát fenyegető török seregek felett.
„Amikor színházi munkába fogok, mindig abban a fénytörésben vizsgálom, hogy egyetemes értékrend mentén hordoz-e valamit, ami túlmutat rajtunk. A pillanaton nehéz túlmutatni, de ha mérlegre tennénk, kiderülhet, nyomna-e annyit, amiért érdemes egy-egy pillanatra megállni, rólunk szól-e” – mondta Pataki András, a rockopera és a Soproni Petőfi Színház rendezője.
A törökök 1697-ben Magyarország visszafoglalására készültek. Hidat építettek Zentánál, hogy azon keljenek át. Savoyai Jenő az átkelés közben támadta meg őket keresztény seregével. Török adatok szerint a mintegy százezres török seregből harmincezren estek el Zentánál, a szövetséges keresztény csapatokban negyvenezren harcoltak. Az új rockopera Európa megvédéséről, a keresztény összefogásról szól.
„Monumentális rész is van benne, mert a csatát, a hadi mozgásokat, a török tábort meg kell jeleníteni, de vannak nagyon intim részei is a darabnak” – fogalmazott Szarka Gyula zeneszerző. A szövegkönyvet Szálinger Balázs írta. A nagyszabású produkcióban több mint hatvanan lépnek színpadra. A főbb szerepekben Vastag Tamást, Stéphanie Schlessert, Szomor Györgyöt, Békefi Viktóriát és Savanyu Gergelyt láthatja a közönség, színpadra lépnek a Sopron Balett tagjai, néptáncosok, zentai iskolások és a Budapesti Fővárosi Nagycirkusz artistái.

bgu \ pmg 
MTI 2018. szeptember 7., péntek 19:19

(Magyar Távirati Iroda, 2018. szeptember 7.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése