2021. január 13., szerda

Kérdések és válaszok a repüléstájékoztató képzésről

Az AIRportal.hu a légirányítók képzéséről szóló cikkel jelentkezik.

Kérdések és válaszok a repüléstájékoztató képzésről

Még egy hónapig lehet jelentkezni a HungaroControl 2021-ben induló repüléstájékoztató képzésére. Cikkünkben az érdeklődők által leggyakrabban feltett kérdéseket gyűjtöttük össze, amelyeket Szépvölgyi-Perger Viktória, a HungaroControl HR munkatársa segít megválaszolni.

– Már írtam egy sikertelen FEAST tesztet, megpróbálhatom újra a kiválasztást?
– A FEAST teszteket a légiforgalmi irányítók és a repüléstájékoztatók felvételi eljárásánál is alkalmazzák, ám a két munkakör betöltéséhez szükséges képességek némiképp eltérnek. Így a FEAST teszt követelményei is különböznek.
Azoknak a jelentkezőknek, akik korábban már írtak FEAST tesztet, mindenképpen érdemes egyeztetniük a HungaroControl HR munkatársával, ezt a karrier@hungarocontrol.hu e-mail címre elküldött levélben kezdeményezhetik.

– Ha még nincs meg a nyelvvizsgám vagy az érettségim, tudok jelentkezni a képzésre?
– A jelentkezés feltételeit jogszabály írja elő, így az érettségi bizonyítvány és a középfokú komplex angol nyelvvizsga meglététől a HungaroControl nem tud eltekinteni.
Amennyiben a jelentkező be tud mutatni egy igazolást arról, hogy már sikeresen teljesítette a nyelvvizsgát, csak még nem érkezett meg erről a bizonyítvány, azt a HungaroControl ideiglenesen elfogadhatja. A bizonyítványt azonban a tanfolyam kezdetéig be kell szerezni.

– Hogy néz ki a repüléstájékoztatók kiválasztása?
– A jelentkezők egy többlépcsős kiválasztási folyamat során nyerhetnek felvételt a repüléstájékoztató képzésre. Elsőként a FEAST I és II teszteken vizsgálják a munkához szükséges készségek, képességek meglétét.
Ha a jelentkezők a FEAST teszteket sikeresen teljesítették, személyiségteszten, védelmi háttérellenőrzésen, valamint repülőorvosi vizsgálaton vesznek részt. A repüléstájékoztatóknak Class 3-as szintű egészségügyi igazolással kell rendelkezniük.
A folyamat utolsó lépéseként a leendő repüléstájékoztatóknak egy csoportos kiválasztási napon, más néven Assessment Centeren (AC) kell részt venniük, ahol a HunagroControl repüléstájékoztató és HR-es munkatársai személyes interjúk, valamint csoportos feladatok során értékelik a jelentkezők képességeit.

– Amennyiben most repüléstájékoztatónak jelentkezem, elvégzem a képzést, de később indul légiforgalmi irányító képzés, van lehetőségem ott folytatni a karrieremet? Lehet-e már tudni, hogy mikor indul legközelebb légiforgalmi irányító képzés?
– A két munkakör teljesen más és a képzés is eltérő, így nincs lehetőség a menetközbeni váltásra.
2021-ben nem indul légiforgalmi irányító tanfolyam.

– Jár-e a képzés alatt ösztöndíj vagy fizetés?
– A hallgatók már az egy éves repüléstájékoztató képzés alatt munkaviszonyban állnak a társasággal és bruttó 250 000 Ft/hó alapfizetést kapnak, ezen felül a vállalat általános cafeteria szabályzata szerinti juttatásban részesülnek.
A képzés végső szakaszában a munkahelyi képzés (OJT – On the Job Training) megkezdésétől az alapfizetésen felül műszakpótlék is jár a gyakornokoknak.

– Ki állja a képzés költségeit?
– A HungaroControl Zrt. a képzés időtartamára tanulmányi szerződést köt a hallgatókkal, ebben a képzés költségeit átvállalja tőlük.
A tanulmányi szerződésben a hallgató kötelezettséget vállal arra, hogy a tanfolyam elvégzése és a szakszolgálati engedély megszerzése után legalább 5 évig munkaviszonyban marad a társaságnál.

– A repüléstájékoztatók hol és milyen munkarendben dolgoznak?
– A körzeti repüléstájékoztató részleg munkatársai a HungaroControl budapesti székházában, a XVIII. kerületi Igló utcában dolgoznak, ugyanabból a munkateremből látják el feladataikat, mint a légiforgalmi irányítók.
A munkaidő-beosztás is azonos a légiforgalmi irányítókéval: a repüléstájékoztatók 12 órát dolgoznak nappalos műszakban, majd 24 óra pihenőidő következik, ez után 12 órás éjszakai műszak jön, majd 72 óra pihenő. A folyamatos munkarend a légiközlekedésben általánosnak tekinthető.

– A képzés teljes munkaidős elfoglaltság? Lehet-e mellette tanulmányokat folytatni, vagy más munkát végezni?
– Az egy éves képzés első kétharmadában a hallgatók hétköznapokon 8-16 óráig tartó oktatáson vesznek részt. A munkahelyi képzés pedig műszakos beosztásban történik.
A képzés intenzív, folyamatos tanulást igényel, a gyakorlati, szimulátoros képzések pedig komoly koncentrációt követelnek meg, így nappali tagozatos tanulmányok, vagy teljes munkaidős foglalkozás nem végezhető mellette.

– Hol találok több információt a Repüléstájékoztató képzésről, illetve magáról a munkáról?
– A képzésről a HC Blogon megjelent bejegyzésben Káposznyák Zsolt repüléstájékoztató, vezető oktató adott részletes tájékoztatást. Érdemes elolvasni az AIRportal.hu-n Sándor Balázzsal, a HungaroControl frissen végzett körzeti repüléstájékoztató munkatársával készült interjút. A jelentkezésről és a kiválasztásról pedig a HungaroControl karrier oldalán lehet tájékozódni.

(AIRportal.hu, 2021. január 13.)


Szépvölgyi-Perger Viktória, a HungaroControl HR munkatársa


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése