2022. április 19., kedd

Fellini hangjátékokat is készített, de ez majdnem feledésbe merült

A hvg360 közli Mátraházi Zsuzsa írását egy Fellini-kötetről.

*

Fellini hangjátékokat is készített, de ez majdnem feledésbe merült

A cenzúra az aktuálpolitikát kiszorította Fellini világháború idején készített hangjátékaiból, de azok így is vallottak a kiszolgáltatottságról és a nyomorúságról. Könyvajánló.

„Az álom a szegények mozija” – áll a címadó történet ajánlásában. És ahogy a szerző későbbi filmjeire, ezekre a korai, húszéves korától, 1940 és 1943 között született hangjátékokra is jellemző az emlékek, remények, vágyálmok keveredése a valósággal és misztikus elemekkel, de ugyanúgy felbukkan bennük a szánalom, a megértés mozzanata és a groteszk humor.
A részint Ruggero Maccari későbbi forgatókönyvíróval együtt jegyzett 12 történet feledésbe merült, csak az 1990-es évek közepén került elő az olasz közszolgálati rádió archívumából.

Születésükkor a hangjátékokat ugyanis élőben közvetítették, és nem rögzítették.

A szövegekből a korabeli szigorú cenzúra miatt hiányzik az aktuálpolitika. De az elvágyódás, a nyomorúság, a kiszolgáltatottság süt az írásokból.
A címadó hangjáték helyszíne különös város „egy rózsaszínű felhő tetején, egészen közel a Holdhoz”. A Földön elalvó emberek oda érkeznek meg esténként, hogy álmot rendeljenek. A csavargó puha ágyat és ínycsiklandó lakomát kíván látni, az öreg tanár gyerek akar lenni, a diákja pedig őt szeretné egzecíroztatni a tanórán.
A téma visszatér A legnagyobb találmányban is, ahol a szegény varietétársulat vándorszínészeinek egyike kap betekintést az álom eredetébe. Csavargók szintén feltűnnek más írásokban, például az Interjú a paddal címűben. Százévnyi élményeiről mesél a köztéri ülőalkalmatosság. Melankolikus szerelmi történettel is szolgál, és beszél arról a férfiról, aki gyerekként még a kalózok kincsének megszerzéséről ábrándozott, de öregkorában már tíz líra is kisegítené a bajból.
A Szerelmes levelek analfabéta párja mindennap postára ad egy borítékot a másiknak, benne egy üres lappal. A menedékház sejtelmesen, A gyufa nevettetően mutatja be a kisstílű csalás magasiskoláját.
A kötet bevezetője szerint a Magyar Rádió is felvett néhányat ezekből a Fellini-hangjátékokból. Remélhetőleg ezek nem lappanganak olyan hosszan, mint az eredeti kéziratok.

Mátraházi Zsuzsa
(hvg360, 2022. április 19.)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése